Radni naslov: Koje su boje tvoje naočare 👓
Future Leaders Exchange (FLEX) program jeste besplatan program omladinske kulturološke razmene nastao 1993. mišljenjem tadašnjem senatora Bila Bredlija da je najbolji način dostizanja dugoročnog mira i međusobnog razumevanja između Amerike i Evroazije dozvoljavanje mladim ljudima da uče o SAD-u i Amerikancima iz prve ruke, kao i da njima prenesu znanje o svojim državama. Preko 35 000 srednjoškolaca se svake godine testira za ovu stipendiju i oko 50 učenika iz Srbije svake godine učestvuje. Više o detaljima same razmene možete pročitati na sajtu American Councils-a, tako da o tome neću previše govoriti, ali sam dostupna za sva pitanja!
Ja sam svoju godinu u Americi provela u Šarlotu, Severnoj Karolini, kao počasni član prvo porodice Jacob a zatim North! To iskustvo internacionalne razmene mi je proširilo vidike, pokazalo mi je koliko zapravo mogu sama i koliko sam sposobna da se snađem u novom okruženju, ali mi je najviše otvorilo oči na to da sama treba da pronalazim i stvaram prilike za svoj lični i profesionalni razvoj, da je uspeh u mojim rukama i zavisi isključivo od toga koliko ja radim na dostizanju svog cilja. Takođe, naučilo me je da budem otvorenija i osetljivija na naše međusobne razlike, kao i da razumem da svi mi delamo na osnovu nekog iskustvenog znanja koje smo stekli i koje je jedinstveno kako za nas kao osobu, tako i za našu kulturu i zajednicu.
Mi u FLEX-u imamo jednu analogiju koju često koristimo da objasnimo kako razmena utiče na nas, za koju mislim da sjajno opisuje najveći benefit razmena. Zamislimo da mi u našoj državi nosimo crvene naočare, koje predstavljaju način na koji mi vidimo svet kroz našu kulturu i sistem vrednosti. Nijanse crvene se malo razlikuju od osobe do osobe, ali možemo da kažemo da svi imamo crvenu kao osnovnu boju naočara. Kada odemo u neku drugu državu, u ovom slučaju Ameriku, oni tamo nose plave naočare i vide svet kao različite nijanse plave. Provodeći vreme sa njima, učeći o njihovoj kulturi, tradiciji i vrednostima, mi polako razumemo kako svet može da bude i plav, a ne samo crven, kako smo navikli. Sada, pošto ne možemo da skinemo svoje crvene naočare, samo preko njih stavljamo plave i sada vidimo svet ljubičastim naočarama. U našoj, ali i u toj drugoj državi mi možemo da razumemo i predstvaljamo obe strane, jer su naše naočare kombinacija obe boje!
Pored toga što sam deset meseci svaki da išla u američku srednju školu i iskusila kako je to biti američki tinejdžer, družila sam se i sa drugim učenicima na razmeni koji su bili u istoj školi, iz Danske, Italije, Španije i Nemačke, upoznala bliže kulture njihovih država, kao i detaljnije svoju, tako da moje naočare imaju gradijent 🙂
Moje Američko iskustvo definitivno ne može svo da stane u jedan blog post, ali se nadam da vas je priča o naočarama različitih boja zainteresovala da dalje istražujete o kulturama i njihovim razlikama koje nas čine unikatnim, kao i da malo promenite boju svojih naočara, jer je svet lepši kad je u boji! Više o mojoj razmeni u Americi i šta sam sve tamo naučila možete da prelistate u mojoj eKnjizi: Ali metar moga sela, Amerika cela.
O različitim aspektima svoje razmene ću pisati u nekim budućim objavama, gde ću detaljnije govoriti o iskustvu u školi, kulturološkom šoku, životu u host porodici i iskustvima po povratku u Srbiju, tako da me zapratite na Instagramu ako vas to zanima, tu delim objave svaki dan sa dodatnim informacijama, kako ništa ne biste propustili!
Pozdrav 🙂